Pielgrzymka Malta - 8 Days

Proszę wybrać datę podróży

TRIP DATES AVAILABILITY PRICE SPACE LEFT
28 maja 2022 - 4 czerwca 2022 Guaranteed 4,299
42 Available
Book Now
3 czerwca 2022 - 10 czerwca 2022 Guaranteed 4,299
50 Available
Book Now
3 września 2022 - 10 września 2022 Guaranteed 4,299
50 Available
Book Now

Program: Dzień I
Zbiórka na lotnisku na 2:30h przed wylotem.
Wylot z Warszawy Liniami Air Malta /Malta Med  ( poza sezonem letnim latamy low cost ) Air 19:10 22:15   14:20  17 :40
Lądowanie samolotu na lotnisku Luqa na Malcie, powitanie przez przedstawiciela firmy Nestor Travel oraz przewodnika, Transfer (około 45 minut) do hotelu Canifor , w miejscowości Bugibba, położonej przy zatoce Św. Pawła.(Uwaga w tym dniu nie mamy kolacji w Hotelu)

Dzień II
Całodniowa wycieczka do Sliemy oraz Rejs Grand Harbour
07.30 – 09.00 Śniadanie
09.45 – Msza święta ekskluzywnie dla grupy Polskich Pielgrzymów w kościele pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe, położonego niedaleko hotelu Primera
10.30 – Podroż autobusem do miejscowości Sliema, skąd statek firmy Capin Morgan zabierze nas na spacer po Wielkim Porcie, trwającej około 1,5 godziny.
Podczas wycieczki po wodach Wielkiego Portu, przewodnik Państwa będzie opowiadał o historii Zakonu Maltańskiego, fortyfikacjach wybudowanych wokół obecnej stolicy Malty,
Valletta w okresie od czasów, gdy Malta władali Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie aż do okresu panowania na Malcie Brytyjczyków I opuszczenia jej przez armie angielska w roku 1979.
14.00 – Po zakończeniu naszej żeglugi po wodach portu Marsamxett I Wielkiego Portu, dobijemy dr redy w mieście Sliema, gdzie będziemy mieli trochę czasu na spacer. 15.00 Powrót autokarem do hotelu. 19:00 Obiadokolacja i nocleg

Dzień III
Całodniowa wycieczka do stolicy Malty Valletta
Forteca Zakonu MaltańskiegoValletta (wycieczka całodniowa)
Do miasta-fortecy Valletta przybywamy około godz. 09.30
O godz. 10.00 bierzemy udział we mszy Świętej w pięknym kościele Św. Pawła Rozbitka
Zaczynamy zwiedzanie Valletty od wizyty w Ogrodzie Upper Bracca Garden, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port (Grand Harbour) I lezące na drugim brzegu Trójmiasto, Vittoriosa, Senglea, Cospicua.
Spacerując ulica Merchand Street docieramy do kościoła zakonnego pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, który jest obecnie prokatedra. Zwiedzanie kościoła obejmuje wizytę w Muzeum Katedralnym i wizytę w oratorium kościoła, gdzie możemy podziwiać dwa arcydzieła włoskiego malarza Caravaggio; Ścięcie Św. Jana oraz mniejszy obraz Św. Hieronima.
Idąc dalej, oglądamy zabytki Valletty; Bibliotekę Narodowa oraz Paląc Wielkiego Mistrza (z zewnątrz)
Valletta (stolica Malty);1. Upper Baracca Garden; ogród położony na murach obronnych w najwyższym punkcie miasta, na bastionie Św. Piotra I Pawła. Z tego niewielkiego ogrodu rozciąga sie piękny widok na Wielki Port i fortece rycerzy Zakonu Maltańskiego. Zobaczymy tu również wiele rzeźb, miedzy innymi sławna rzeźbę Antonio Sciortino, Paryscy Ulicznicy. W ogrodu widać piękna panoramę Malty wraz ze stara stolica, Mdina oraz znajdująca się tam Katedra Św. Pawła i Piotra.
2. Godz 09.30 Msza Święta
Kościół kolegiata Św. Pawła Rozbitka (Collegiate Parish Church St Paul’s Shipwrack)
Początki kościoła sięgają roku 1570. Obecna formę przybrał on po przebudowie w roku 1680 przez wybitnego architekta maltańskiego, Lorenzo Gafa oraz przebudowaniu fasady w 1885 według projektu maltańskiego architekta (a zarazem lekarza, filozofa i artystę, Nicolao Zammit.
W kościele, w kaplicy po prawej stronie przy głównym ołtarzu znajduje się część kolumny z Rzymu, przy której został ścięty Apostoł Narodów. W głównym ołtarzu możemy podziwiać dzieło malarza Matteo Perez d’Aleccio W bocznym ołtarzu znajduje sie również relikwiarz z fragmentem ręki Św. Pawła.
3. Kościół Zakonu Maltańskiego, czyli kon-katedra Św. Jana Chrzciciela
Jest to bez wątpienia najważniejszy i najpiękniejszy kościół w fortecy Valletta. Został on zbudowany w latach 1573-78 na polecenie Wielkiego Mistrza Zakonu, Jean de la Cassiere, jako centrum religijne i duchowe rycerzy Zakonu Maltańskiego. Obecnie pełni on obecnie funkcje kon-katedry.
Kościół Św. Jana w Valletta to prawdziwy klejnot architektury, który koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Maltę. Stworzona przez maltańskiego architekta Gerlomo Cassara w XVI wieku zadziwia niesłychanie bogato urządzonym wnętrzem, zaprojektowanym w latach 1660-80 przez włoskiego artystę Matteo Pretti na zlecenie Wielkiego Mistrza, Raphaela Cottoner (1660-63). Prace kontynuowano za rządów jego brata, Nicolao Cottoner, 1663-80. Posadzka świątyni jest jednocześnie cmentarzem ponad 300 rycerzy maltańskich, spoczywających pod niezwykle bogatymi marmurowymi płytami epitafijnymi. W przykatedralnym muzeum znajdują sie dwa autentyczne obrazy Caravaggio –“Ścięcie Jana Chrzciciela” i “Święty Hieronim”. Zobaczymy również XVIII wieczne gobeliny z fundacji Wielkiego Mistrza, Ramon Perellos de Rocaful, 1697 – 1720, szaty W przykatedralnym muzeum znajdują się dwa autentyczne obrazy Caravaggio –“Ścięcie Jana Chrzciciela” i “Święty Hieronim”. Zobaczymy również XVIII wieczne gobeliny z fundacji Wielkiego Mistrza, Ramon Perellos de Rocaful, 1697 – 1720, szaty liturgiczne oraz malarstwo sakralne
3. Biblioteka Narodowa Malty (z zewnątrz)
Biblioteka została założona w okresie panowania Wielkiego Mistrza Emmanuel de Rohan, 1775-97.
Tu mieści się archiwum Zakonu Maltańskiego, kolekcja starodruków oraz księgozbiory pozostałe po rycerzach zakonnych.
4. Pałac Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego;
Jest to jedna z najważniejszych budowli dla historii Zakonu, kolejna rezydencja zaprojektowana przez Gerolamo Cassara w 1571 na zlecenie Wielkiego Mistrza Pietro del Monte, 1568-72 i oddana do użytku w 1576 roku. Aż do końca rządów joannitów na wyspie w 1798 r. była siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu.
Obecnie Paląc jest siedziba Parlamentu Malty, tu mieszczą się pokoje reprezentacyjne Prezydenta Republiki oraz zbiory dziel sztuki, udostępnione dla publiczności.
Freski w salach reprezentacyjnych pokazują historie Zakonu Maltańskiego na wyspie Rodos, skąd rycerze przybyli na Malta oraz znany cykl “Wielkie Oblężenie w 1565 roku”, namalowany przez włoskiego malarza Matteo Perez d’Aleccio I sławiący dzielność rycerzy podczas walk o Maltę.
W Sali gdzie zbierała się kapituła Zakonu podziwiać możemy cykl wspaniałych gobelinów “Kontynenty Świata” pochodzących z początku XVIII wieku.
W Pokoju Ambasadorskim obejrzymy portrety europejskich władców z XVIII wieku oraz wspaniale meble.
5. Teatr Manuela (Manoel Theatre – z zewnątrz)
Jest to teatr założony przez Wielkiego Mistrza Antonio Manoel de Vilhena, 1722-36. Prace rozpoczęto w 1731 roku i do dzisiaj zachowało się wiele oryginalnych detali architektonicznych. Odbywają się tu obecnie występy Orkiestry Filharmonii Maltańskiej oraz występy gościnne zespołów teatralnych z innych państw.
6. Przerwa obiadowa.
Osoby, które chciałyby coś zjeść mogą to w restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta, inne mogą pospacerować po mieście. Obiad nie jest częścią programu zwiedzania Valletty, ale można go zjeść w jednej z restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta. Przewodnik zwykle rezerwuje miejsca dla osób chcących cóż zjeść lub choćby napić się czegoś I odpocząć.
7. Czas wolny; około 1 – 1,5 godziny
Proponujemy Państwu spacer po fortecy Valletta na własna rękę. Warto zapuścić sie w boczne wąskie uliczki fortecy i obejrzeć piękna barokowa architekturę pozostawiona przez budowniczych Zakonu Maltańskiego.
Powrót do hotelu okolice godziny. 16.00 – 16.30 19:00 Obiadokolacja i nocleg

Dzień IV
Całodniowa wycieczka do starej stolicy Malty MDINA; wizyta w Grocie Św. Pawła w mieście Rabat
Mdina, Rabat, Mosta (wycieczka całodzienna)
Wyjazd z hotelu planujemy o godzinie 08.30
Pierwszym obiektem naszej wizyty jest słynna rotunda w mieście Mosta. Forma tej potężnej budowli nawiązuje do rzymskiego Panteonu. Posiada on jedna z największych kopuł w Europie. Kościół został zbudowany w latach 1833 – 1860 wspólnymi silami mieszkańców miasta. Potężna kopula rotundy jest jedna z największych w Europie. Większe jedynie są kopuły tak sławnych budowli jak bazylika Św. Piotra w Watykanie katedra Św. Pawła w Londynie. Kościół w miejscowości Mosta, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie 9 kwietnia 1942 roku. Ćwierćtonowa bomba, której replikę można zobaczyć w pomieszczeniu obok zakrystii przebiła kopule, uderzyła w posadzie i… nie eksplodowała. Na Malcie fakt ten uważany jest za cudowne ocalenie kościoła przez najświętsza Maryję Pannę.
Mdina, stara stolica Malty;
Mdina była stolica Malty już od niepamiętnych czasów. Wzgórze, na którym usytuowane jest miasto było zamieszkałe najprawdopodobniej już w okresie neolitu. W okresie dominacji fenickiej a później kartagińskiej Mdina została opasana pierścieniem murów obronnych stanowiących odpór dla potencjalnych wrogów.
W epoce rzymskiej powstało tu wiele budowli, o czym świadczą fundamenty odkopane w mieście. W części zwanej obecnie Rabat zbudowano kościół parafialny pod wezwaniem Apostoła Narodów, a pod jedna z kaplic tego kościoła znajduje się grota, w której według tradycji przebywał Św. Paweł, po rozbiciu się na wyspie. Właśnie w tej kaplicy, w której modlił się Św. Jan Paweł II odprawiona zostanie msza ekskluzywnie dla naszej grupy.
W czasie dominacji arabskiej wyodrębniono cześć miasta, wzniesiono potężniejsze mury i nazwana ja Mdina, co znaczy po arabski miasto za murami obronnymi, czyli fortece. Pozostała cześć miasta nazwano Rabat, czyli przedmieście.
2. Grota Św. Pawła w Rabat, Msza w kościele Św. Pawła znajduje się pod kościołem parafialnym pod wezwaniem Św. Pawła w Rabat. Według tradycji apostoł przebywał w niej po rozbiciu się na Malcie w roku 60 AD, jak opisują to Dzieje Apostolskie, rozdział 27 i 28. W tej grocie modlił sie również Św. Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki pontyfikalnej w 1990 roku. Grota znajduje się w pobliżu korytarzy katakumb fenickich, które zostały przerobione po części na pomieszczenia gospodarcze i składy dla towarów już na początku XX wieku. Cześć z nich zachowała się w oryginalnym stanie i dzisiaj są one udostępnione do zwiedzania.
3. Katedra w starej stolicy Malty, Mdina (wraz z Muzeum Katedralnym).
Katedra pod wezwaniem Św. Pawła i Piotra w Mdinie jest głównym kościołem biskupim archidiecezji Malty. W miejscu na którym została ona wzniesiona znajdowały się inne budowle sakralne z okresu przed dotarciem chrześcijaństwa na wyspę. Według legendy tu znajdowała się rezydencja Publiusza, rzymskiego gubernatora wyspy i tu Apostoł Paweł uzdrowił jego ojca, jak opisuje Dzieje Apostolskie. Aby uwiecznić to wydarzenie zbudowano właśnie w tym miejscu pierwsza świątynie chrześcijańska. W okresie panowania Islamu na Malcie (870 – 1090) znajdował się na tym miejscu meczet. Po zdobyciu Malty przez Normanów tu właśnie powstała Katedra.
Budowla została zburzona przez potężne trzęsienie ziemi w roku 1693 i odbudował ja w latach 1693 – 1702 maltański architekt Lorenzo Gaffa. Jedynie główna absyda katedry pochodzi z e starszego okresu i została włączona w bryle obecnej świątyni.
W katedrze znajduje się wiele wspaniałych dziel sztuki; obrazy Mattia Pretti, ikona stanowiąca cenna pamiątkę z okresu pobytu Zakonu Maltańskiego na Malcie, przywieziona tutaj z wyspy Rodos a która według legendy została namalowana przez ewangelistę Łukasza.
Po zwiedzeniu katedry udamy się do położonego tuz obok Muzeum Katedralnego. Znajdują sie tu wspaniale zbiory sztychów niemieckiego artysty epoki Renesansu, Albrechta Duerera, kolekcja sreber kościelnych i świeckich, kolekcja malarstwa sakralnego oraz monet bitych przez Zakon Maltański. Warto poświecić trochę czasu na zapoznanie się z tak wspaniałymi dziełami sztuki sakralnej Malty.
4. Przerwa na obiad
Można ja zrobić w Mdina lub Rabat. Osoby, które chciałyby coś zjeść mogą to w restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta, inni uczestnicy wycieczki mogą pospacerować po mieście.
5. Centrum Rzemiosła i Rękodzieła na dawnym angielskim lotnisku wojskowym
Po przerwie obiadowej będziemy mieli trochę czasu na lżejsza cześć programu. Zaprosimy państwa do zwiedzenia wioski rzemieślniczej, usytuowanej na terenie byłego angielskiego lotniska wojskowego. Znajdują się tu obecnie warsztaty produkująca lokalne wyroby. Maltańczycy chlubią się filigranami ze srebra; bardzo popularna pamiątka z wyspy jest krzyż maltański wykonany ze srebra właśnie w technice filigranowej oraz wyroby ze szklą, których tradycja sięga jeszcze epoki fenickiej.
6. Powrót do hotelu około godz. 16:00
19:00 Obiadokolacja i nocleg

Dzień V
Całodniowa wycieczka na wyspę GOZO.
Na tropach tajemnic megalitów i religii prehistorycznych.
Wyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.15. Po krótkiej, 30-to minutowej podroży docieramy do portu Cirkewwa, z którego przepływamy promem (około 25 min) na wyspę Gozo, mniejsza niż Malta, gdyż licząca zaledwie 70 km2. Natychmiast rzuca się w oczy, ze wyspa jest bardziej zielona, nie tak gęsto zaludniona i spokojniejsza niż Malta. I rzeczywiście, Gozo jest ulubionym miejscem zagranicznych rezydentów, którzy tu właśnie szukają bardziej spokojnego życia. Po dotarciu do portu na Gozo, Mgarr, przesiadamy się do lokalnego autobusu, którym będziemy kontynuować dalej nasza podróż.
Pierwszym zabytkiem, który zwiedzimy jest świątynia megalityczna Ġgantija. Jest to jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych, wpisany w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (World Heritage List).
Pragniemy pokazać Państwu Ġgantije, najstarsza wolnostojąca budowle sakralna Morza Śródziemnego, zbudowana w okresie 3600 – 2500 p.n.e. Nie tylko z punktu widzenia archeologii, historii architektury, ale przede wszystkim z punktu widzenia historii wyobrażeń religijnych, mitologii i symboli. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o motywacje wzniesienia tak potężnej świątyni, w okresie, gdy nie używano nawet najprostszych narzędzi metalowych. Sanktuaria megalityczne na Malcie i Gozo są istotnym ogniwem w ciągu rozwoju świadomości sacrum i pojmowania odwiecznych pytań o sens egzystencji.
Oglądając potężne bloki kamienne, z których wzniesiono te sanktuaria nie sposób nie zadumać się nad niezwykłymi zdolnościami ludności zamieszkującej Gozo w IV tysiącleciu p.n.e., Ich refleksji nad odwiecznymi pytaniami nurtującymi człowieka od tysięcy lat oraz symbolami, za pomocą, których starano się wyrazić przemyślenia nad tymi pytaniami.
Po zwiedzeniu świątyni Ġgantija udajemy się na przeciwległy zakątek wyspy. Msza w sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ta’ Pinu; godz. 11.00. Sanktuarium pielgrzymek Ta’ Pinu, nawiedzili papieże Św. Jan Paweł II w 1990 roku i Benedykt XVI w 2010 roku, podczas swoich wizyt pontyfikalnych na tej niewielkiej wyspie.
Ta’ Pinu jest znane z powody objawień, których w 1889 doznała wieśniaczka z pobliskiej wsi Għarb, Carmena Grima. Glos Maryi nawoływał ja do modlitwy i zbudowania większego sanktuarium, niż te od dawna już istniejące. Łaski oraz cudownie uzdrowienia, które stały się udziałem modlących się na tym miejscu szybko rozsławiły imię sanktuarium, które wybudowano w latach 1922-32 w stylu neo-normanskim. Wnętrze kościoła zachwyca piękna, ciepła barwa kamienia wapiennego. Który został użyty do budowy sanktuarium a który pochodził z pobliskiego kamieniołomu.
Nasza wyprawa prowadzi dalej do zachodniej części wyspy, do uroczego zakątka w Dwejra, gdzie znajduje się Lazurowe Okno, potężna skala, w której fale morskie wypłukały na przestrzeni tysięcy lat coś w rodzaju potężnego “gotyckiego okna”. Z pobliskiego Wewnętrznego Jeziora możemy przeprawić się łódeczka i obejrzeć od strony morza Lazurowe Okno wraz z pobliskimi grotami.
Niedaleko Lazurowego Okna znajduje się Grzybna Skala wyglądająca jak potężny głaz rzucony w morze przez cyklopa. Właśnie na tej skala rosła tajemnicza roślina, która Zakon Maltański używał, jako panaceum na wiele chorób a na zbieranie, której miał bacznie strzeżony monopol. Warta żołnierzy Zakonu Maltańskiego nie dopuszczała nikogo do tej pilnie strzeżonej tajemnicy.
Przy Lazurowym oknie kręcono sceny filmu “Odyseja” a w pobliskich kamieniołomach sceny zdobycia Troi.
Zwiedzamy również stolice wyspy Victoria-Rabat, miejsce zamieszkałe już od czasów neolitycznych. W epoce brązu wzgórze wznoszące się w pobliżu miasta zostało ufortyfikowane a w okresie panowania Fenicjan i Rzymian powstała tu forteca, zwana il Castello. Została ona dodatkowo rozbudowana w okresie panowania Arabów a w czasach pobytu Zakonu Maltańskiego wzmocniono mury obronne I zbudowano potężne bastiony. Mimo to forteca została zdobyta w roku 1551 przez tureckich najeźdźców a mieszkańcy wyspy uprowadzeni w niewole.
Zwiedzimy również Katedrę Diecezji Gozo, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny, która była wielokrotnie przebudowywana a swoja obecna forma zawdzięcza maltańskiemu architektowi Lorenzo Gaffa, 1638 – 1703.
Podczas zwiedzania proszę zwrócić uwagę na kopułę, spoglądając na nią od wnętrza katedry. Jest ona namalowana, co stanowi świetny przykład malarstwa iluzjonistycznego (trompe l’oeil), wywołującego wrażenie trójwymiarowości.
Przerwę obiadowa planujemy w zatoce Xlendi, niezwykle malowanym zakątku na południowym wybrzeżu
Gozo. W tej zatoce również kręcono filmy, m in. fragmenty “Troi” z Bradem Pittem w roli Achillesa.
Zawitamy również do Centrum Rękodzieła Gozytanskiego, gdzie możemy obejrzeć gozytańskie wyroby, z których słynie wyspa; koronki, ręcznie tkane swetry, kilimy i inne wyroby tekstylne.
Zaprosimy Państwa również na degustacje lokalnych przysmaków; gozytańskie wina, sery, słodycze, marmelady, likiery.
Po wizycie na wyspie Gozo, przeprawiamy się promem do portu Cirkewwa I przyjeżdżamy późnym popołudniem do hotelu.
19:00 Obiadokolacja i nocleg.

Dzień VI
Trzy miasta; Vittoriosa, Cospicua i Senglea,
Wielkie Tureckie Oblężenie w 1565 Triumf rycerzy Zakonu Maltańskiego
Wyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.30 i docieramy do pierwszego z miast, Birgu, zwanym również Vittoriosa, na cześć zwycięstwa nad Turkami w roku 1565.
Msza swieta, która rozpoczniemy zwiedzanie Trzech Miast odbędzie się w kościele kolegialnym pod wezwaniem Św. Wawrzyńca (St Larentius) w Birgu.
Tablica pamiątkowa we wnętrzu kościoła informuje nas, ze tu właśnie znajdował się pierwszy kościół ufundowany przez Normanów, po zdobyciu przez nich Malty w roku 1090 i zakończeniu dominacji arabskiej na wyspie.
Od momentu przybycia Zakonu Maltańskiego na wyspę spełniał on role kościoła zakonnego aż do roku 1571, gdy rycerze przenieśli się go swej nowej fortecy, nazwanej na cześć zwycięskiego Wielkiego Mistrza z komandorii Francji, La Valletta.
Kościół ucierpiał niezwykle w wyniku bombardowań niemieckich w czasie II wojny światowej. Zostało zniszczone sklepienie kościoła i kopula, co zostało pieczołowicie odbudowane po wojnie. Najważniejszym dziełem sztuki znajdującym się w kościele jest obraz pędzla Mattia Pretti, 1613-99, przedstawiający męczeństwo Św. Wawrzyńca,
Potężna forteca, Birgu (Cięta Vittoriosa) jest atrakcja turystyczna przyciągająca wielu zwiedzających.
Ta forteca odegrała decydująca role w czasie Wielkiego Tureckiego Oblężenia w 1565 roku. Po przybyciu na Maltę w roku 1530 rycerze zakonni zbudowali w Birgu siedziby dla komandorii zakonnych wchodzących w skład zakonu. Niektóre z nich zachowały się do chwili obecnej i obejrzymy rezydencje rycerzy francuskich i angielskich a z zewnątrz również paląc rycerzy hiszpańskich i portugalskich.
Przejedziemy przez miasto Cospicua (po maltańsku Bormla), w którym zachowało się jedynie niewiele autentycznej architektury renesansowej w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej. Potężne fortyfikacje tego miasta zaczęto budować w roku 1637 a prace nad umocnieniami kontynuowano przez następne 70 lat. Zachowały się również potężne mury obronne i bastiony tzw. Linii Cotonera, okalającej Trzy Miasta. Powstały one po roku 1670 na zlecenie Wielkiego Mistrza Zakonu, Hiszpana, Nicolau Cottoner, 1663 – 80.
Celem naszej wyprawy jest następna forteca, Senglea, nazwana tak na cześć swego fundatora, Wielkiego Mistrza, Francuza, Claude de la Sengle (1494 – 1557). Wtedy to właśnie zbudowano potężny fort Św. Michała, który odegrał olbrzymia role podczas oblężenia fortecy przez Tuków w 1565 roku. Umocnienie murów obronnych Malty dokonane przez C. De la Sengle miało decydujące znaczenie dla pokonania armii tureckiej i zwycięstwa, które rozsławiło imię Zakonu Maltańskiego wśród wszystkich państw chrześcijańskiej Europy. Z małego ogrodu, Gardiod, położonego na murach obronnych miasta, rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port.
Obejrzymy również z zewnątrz (fortyfikacja jest jeszcze niedostępna do zwiedzania z powodu prowadzonych prac remontowych) Fort St Angelo. Fort ten został wzniesiony na miejscu niewielkiej twierdzy zbudowanej najprawdopodobniej przez Fenicjan, rozbudowanej przez Kartagińczyków i Rzymian. Z pewnością cześć murów obronnych można datować na okres dominacji arabskiej (870 – 1090) a swoja obecna formę zawdzięcza on rozbudowie dokonanej przez architektów Zakonu Maltańskiego. Fort Saint Angelo stal sie najważniejsza twierdza rycerzy na Malcie, siedziba Wielkich Mistrzów, aż do czasu wybudowania nowej stolicy Zakonu, potężnie ufortyfikowanej twierdzy La Valletta. Właśnie w tym forcie mieściło się centrum obrony rycerzy, którymi dowodził sam Wielki Mistrz, Jean Parisot de la Valette, w roku 1565. Dzięki męstwu obrońców wyspy i zaciętym walkom prowadzonym przez szereg miesięcy rycerze Maltańscy zdołali sie obronić i ta strategicznie ważna wyspa pozostała w rękach Zakonu aż do końca XVIII wieku, znacznie przyczyniając się do osłabienie dominacji nieprzyjaciół krzyża na wodach Morza Śródziemnego.
Do hotelu udajemy się około godz. 15.00
19:00 Obiadokolacja i nocleg

Dzień VII
Zatoka Marsaxlokk, Lazurowa Grota Południowe klify Malty

Wyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.30
Trasa naszej podroży prowadzi do miejscowości Marsaxlikk, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Jest to typowa wioska rybacka, znana z odbywających się tu w każdą niedziele targów rybnych. Tu znajdują się też dziesiątki zacumowanych lodzi rybackich z typowymi oczyma na burcie na dziobie; związane jest to ze starym przesądem rozpowszechnionym na całym Morzy Śródziemnym, według którego pomogą one dostrzec zagrażające niebezpieczeństwo.
Zatoka stanowi dogodne miejsce do zacumowania okrętów I tu wg. Tradycji dobili swoimi łodziami Fenicjanie w połowie VIII wieku p.n.e. Biorąc wyspę w swoje posiadanie. Tu również wylądował w 1565 roku 30-to tysięczna armia turecka, chcąc zmusić rycerzy Zakonu Maltańskiego do kapitulacji. W pobliżu zatoki znajduje się wiele miejsc związanych z historia Malty, jak choćby pozostałości świątyni megalitycznej na wzgórzu Tas-Silġ
Msza święta, zamówiona ekskluzywnie dla naszej grupy pielgrzymkowej, odbędzie się w Kościele parafialnym pod wezwaniem Naszej Pani z Pompei (Tour Lady of Pompei) w zatoce Marsaxlokk. Po mszy przewidziany jest spacer na pięknym wybrzeżu lub oglądanie straganów z suwenirami na lokalnym targu. Dalsza podróż wiedzie nas do sławnej Lazurowej groty położonej pośród majestatycznie wznoszących się klifów na południowym wybrzeżu Malty. Za dodatkowa oplata będzie możliwość popłynięcia łódeczka, aby obejrzeć wnętrze groty, która jest dostępna jedynie od strony morza. Od strony lądu, gdzie się zatrzymamy w celu zrobienia zdjęć, widoczny jest jedynie jej cześć, olbrzymi fragment skały, której wnętrze zostało wypłukane falami morskimi.
Wokół groty znajduje się wiele sklepików I Małych restauracyjek, gdzie można zjeść obiad. Polecamy dobra rybę, która tu można zjeść znacznie taniej w którejś z rodzinnych restauracyjek niż w renomowanych lokalach w znanych kurortach turystycznych.
Po przerwie obiadowej, około godz. 15.00 wyruszamy w drogę powrotna do naszego hotelu.
19:00 Obiadokolacja i nocleg

Dzień VIII
Droga Powrotna do Polski
Wykwaterowanie z naszego hotelu nastąpi o godzinie 11:00.
Msza Święta w kościele w Bugibbie o godzinie 11:45
Obiad w hotelu 12:15 po obiedzie wyjazd na Lotnisko. Wylot 17:40 .Planowany powrót do Warszawy godzina 20:25
*****************
Cena zawiera: Przelot, transfer z Lotniska na Malcie do hotelu i powrotny pobyt 8 dni 7 nocy w hotelu 4* z HB (Śniadania i Kolacje) napoje do kolacji w pokojach 2–osobowych. Program zwiedzania oraz wszystkie wstępy. Opiekę polskiego rezydenta oraz Przewodnika na miejscu. Ubezpieczenie podstawowe. Wszystkie podatki.
Cena nie zawiera: Transfer z Parafii na Lotnisko w Warszawie (do ustalenia). Ubezpieczenie od chorób przewlekłych. Dopłatę do pokoju SGL w Kwocie 500 zł.
Szanowni Państwo na Państwa życzenie Nestor Travel zorganizuje transfer z Państwa Parafii na lotnisko w Warszawie w dniu wylotu oraz Transfer powrotny do ustalenia z opiekunem grupy z Państwa kościoła / biura podróży TEL 022 622 60 84 TEL 602 338 506 www.nestortravel.pl

Itinerary

Day 1

You can send your enquiry via the form below.

Pielgrzymka Malta
Price From
4,299 Per Person
Add Travelers
Adult
4,299 Per Adult
Dziecko 2-12 lat
3,690 Per Dziecko 2-12 lat
TFG
Opłata za Turstyczny Fundusz Gwarancyjny
15 per unit
Need Help With Booking? Send Us A Message

+ 48 887 75 00 07