Schowek - Wyszukiwarka ofert

Gozo i Comino z Nestor Travel

Gozo i Comino  z Nestor Travel

Druga co do wielkości wyspa archipelagu maltańskiego idealne miejsce dla osób które chcą nurkować , oddalona zaledwie 30 km od swej „wielkiej siostry” Malty. Stolicą wyspy jest Victoria znana pod arabską nazwą Rabat, ze wspaniałą cytadelą i kościołem Św. Jerzego.

Wybrzeże Gozo ma 43 km długości. Co do pochodzenia nazwy opinie są różne. Fenicjanie nazywali ją Gul lub Gawl co oznacza „soczewica” lub „gaulos” – nazwa małego statku używanego
w tych czasach. Grecy a później również Rzymianie, przemienili nazwę w Gaulos. Natomiast Arabowie dla których ta nazwa była zbyt trudna do wymówienia, zmienili ją na Ghawdex. Ale ta ostania nazwa nie była łatwa dla Hiszpanów którzy nazwali ją Godzo, później Gozzo i w końcu Gozo.

Gozo to wyspa o wymiarach 14 km długości i 7 km szerokości, na której zamieszkuje 35.000 tys. mieszkańców trudniących się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Na Morzu Śródziemnym pozostało jeszcze niewiele takich miejsc, które zachowały swój pierwotny i nietknięty charakter. Mieszkańcy wyspy nazywają się Gozitani i uważają wyspę za zupełnie odrębne państwo. Gozo od Malty różni się nie tylko krajobrazem, ale również sposobem życia, które jest tu wolniejsze i sprzyja prawdziwemu odpoczynkowi z dala od wrzawy.

Warto odwiedzić Gozo, chociażby ze względu na dziewiczą przyrodę, wspaniałe krajobrazy i liczne zabytki. Szczególną atrakcję stanowi niezwykła forma skalna zwana Fungus, Błękitne Okno „Zeka” – naturalne pęknięcie w formie łuku, które otwiera się w skale i wychyla w morze. Po drugiej stronie znajduje się małe słone jeziorko zwane Island Sea, skąd rybacy zabierają turystów aby obejrzeć pobliskie groty /1 LM od osoby/. Godne uwagi są również Alabastrowe Groty z bogactwem stalaktytów i stalagmitów.

Na wyspę można dostać się promem z Cirkewwa: w zaledwie 20 – 30 minut,

Comino

 

Nazwa wywodzi się od nasiona rośliny cumino, która kiedyś rosła w dużej ilości na wyspie. Comino to malutka wysepka o powierzchni zaledwie 2,6 km2. Posiada zaledwie kilku stałych mieszkańców. Niegdyś wyspę upodobali sobie piraci, jako najdogodniejsze miejsce do ukrywania skarbów, co spowodowało, że wyspa była miejscem mało bezpiecznym. Strach przed piratami sprawił, że nie było zbyt wielu chętnych na osiedlenie się na wyspie. Na Comino jest tylko jeden hotel 4 * położony niedaleko piaszczystej plaży, który w sezonie jest obsługiwany przez przypływających z Malty pracowników. Szczególną atrakcję dla turystów stanowi Błękitna Laguna – płytki przesmyk pomiędzy Comino i bezludną wysepką Cominotto. To właśnie tutaj podczas, gdy nasza łódź zakotwiczy na kilka godzin możemy nacieszyć się wodnym szaleństwem podziwiając wyjątkowy turkusowo – szmaragdowy odcień wody. Comino to wymarzone miejsce dla tych wszystkich, którzy wakacje chcą spędzić w całkowitej ciszy z dala od cywilizacji.

Na wyspę można dostać się łodzią z portu w Cirkewwa w około 30 minut.

To jest miejsce na prowadzenie bloga z wartościowymi tekstami

Sycylia z Nestor Travel

Sycylia z Nestor Travel

Sycylia

Sycylia Trinakria  czyli Trójnożna

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym od wieków zachwyca, przyciąga i jednocześnie budzi lęk.Sycylia wraz z pobliskimi Wyspami Liparyjskimi, Ustiką, Egadami, Pantellerią i Wyspami Pelagijskimi tworzy autonomiczny region Włoch, o łącznej po- wierzchni 25 708 km2. Malowniczo ukształtowane wschodnie wybrzeże z Taorminą to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc przez elity całego świata co powoduje że jest najdroższym miejscem wakacyjnego wypoczynku. Nadal czynny największy wulkan w Europie – Etna przyciąga jak magnez liczne rzesze turystów, którzy nie zwraca- ją uwagi nawet na erupcje. Ale najpiękniejsze plaże, zabytki i malownicze wioski możemy odnaleźć w mało znanej zachodniej części wyspy. Każdy kto odwiedzi Sycylię powinien spróbować wyśmienitej kuchni i wspaniałych wyrobów cukierniczych oraz lodów których to właśnie Sycylia jest kolebką. Liczne zabytki, 2000 godzin

nasłonecznienia w roku, romantyczne plaże, morze, wyśmienita kawa, to wszystko po- woduje że Sycylia jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata jak i samych Włochów.

Język

Językiem urzędowym na Sycylii jest język włoski. W języku angielskim i niemieckim można się porozumieć w większości hoteli, natomiast wybierając się w samodzielną pod- róż szczególnie do małych miejscowości warto pamiętać o zabraniu ze sobą słowni- ka.

Klimat

Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski, dla którego typowe jest długie, gorące i su- che lato. Od maja do października poza lipcem i sierpniem, kiedy to temperatura nie rzadko sięga powyżej 40°C temperatura raczej nie spada poniżej 20°C, w pozostałych miesiącach z reguły utrzymuje się powyżej 10°C.

Waluta

Obowiązującą walutą na terenie całych Włoch jest euro. Banknoty euro występują w siedmiu nominałach 500, 200, 100, 50, 20, 10 i 5 euro. Natomiast monety występują w ośmiu nominałach 1 i 2 euro oraz 1, 2, 5,

10, 20 i 50 centów.

Dojazd własny

Ze względu na dużą odległość podróż samo- chodem jest męcząca. Dla tego dobrze za- planować po drodze, choć jeden nocleg tranzytowy a następnie skorzystać z regularnych i wygodnych połączeń promowych, które kursują przez cały rok. Warto jednak szczególnie w sezonie letnim zarezerwować bilety z dużym wyprzedzeniem. Wszelkich informacji i rezerwacje mogą Państwo dokonać za pośrednictwem naszego biura.

Kuchnia

Sycylijczycy jak wszyscy Włosi lubią dobrze zjeść. Ryby i owoce morza to podstawa sycylijskiej kuchni, prawie wszystkie restauracje serwują świeżo złowione ryby i owoce morza przyrządzane na wiele sposobów zależnie od regionu, w, którym się znajdzie- my. Ponadto również tu nie zabraknie na pierwsze danie makaronu czy kuskus, typowej potrawy kuchni arabskiej. Warte spróbowania to pasta con le sarde makaron z sardynkami czy spagetti alla Norma – spa- getti z pomidorami, bazylia, bakłażanami i suszoną ricottą. Sycylia to również raj dla, wegetarian, którzy mogą rozkoszować się podniebienie wieloma potrawami przyrządzanymi ze świeżych warzyw oraz spróbować soczystych owoców dojrzewających w sycylijskim słońcu. Posiłek należy zakończyć doskonałymi wyrobami cukierniczymi, które są rozkoszą zarówno dla oka jak i podniebienia. Spróbujmy takich jak cannoli – chrupiące rurki wypełnione nadzieniem z sera rikotta, cassata – ciasto z ricottą oraz ciasteczka migdałowe. Sycylia to również idealne miejsce dla smakoszy lodów, które to wyrabia się bezpośrednio w cukierni i po- daje ze świeżymi owocami czy migdałami. W czasie lunchu warto spróbować przekąsek takich jak: arancini – kulek z ryżu i mięsa (jest również wersja bezmięsna) czy impanate – krokietów z chleba nadziewanych bakłażanami, szpinakiem i serem lub karto- flami i cebulą. Siadając do posiłku nie za- pomnijmy o wyśmienitych winach sycylijskich. W celu poznania prawdziwej kuchni regionalnej, dobrze wybrać się do skromnej, trattorii, która na pierwszy rzut oka może nie należy do najelegantszych, ale gdzie na pewno będziemy mogli spróbować typowych przysmaków.

Wypożyczenie samochodu

Ze względu na dość duże odległości samo- chód to dobry pomysł na samodzielne zwiedzanie wyspy. Główne drogi i autostrady są na ogół w dobry stanie warto o tym pamiętać planując trasę przejazdu. Należy jednak wziąć pod uwagę że niektóre z dróg mogą być zatłoczone, szczególnie przejazd w godzinach szczytu przez Palermo czy Katanie wiąże się ze staniem w gigantycznych kor- kach.

Zabawa i rozrywka

Na Sycylii odbywają się liczne festyny ludowe, procesje religijne i imprezy karnawałowe. W miejscowościach starożytnych odbywają się przedstawienia teatru greckiego oraz koncerty symfoniczne. Oczywiście jak w ca- łych Włoszech życie towarzyskie zaczyna się dopiero pod wieczór. W centrum zabytkowym każdego miasta młodzież wylega na place aby się spotkać się porozmawiać a potem pójść do jednej z dyskotek, natomiast rodzi- ny wraz z dziećmi idą na kolacje rodzinną do jednej z miejscowych restauracji czy pizzeri. Najmłodszych wczasowiczów na pewno za- interesują parki wodne, w których wraz z rodzicami miło można spędzić dzień.

Sport

Sycylia to idealne miejsce do uprawiania wind- surfingu, żeglarstwa, nurkowania swobodne- go i z aparatem czy jazdy konnej oraz turysty- ki pieszej, kolarstwa górskiego, oraz paralotniarstwa. W pobliżu Taorminy możemy również cieszyć się grą w golfa. Od grudnia do marca na amatorów białego szaleństwa czekają trasy zjazdowe na zboczach Etny. A dla amatorów mocnych wrażeń istnieje możliwość zjazdów na snowboardzie po polach lawy na zboczach Etny i Vulcano.

Sycylia zachodnia

Agrigento I Real Monte di Agrigento Położone w południowo-zachodniej części Sycylii miasta są idealne dla miłośników zwiedzania. Dwa najważniejsze miejsca do zobaczenia to pozostałości kolonii greckiej i Dolina Świątyń Bogów mitologicznych. Z portu w Agrigento kursują regularnie łodzie na sąsiednie wyspy: Lampedusa i Linosa.

Cefalu.

Małe wakacyjne miasteczko słynące z pięknej zabytkowej starówki z Katedrą Normańską. Miasto położone nad samym morzem przy piaszczystej plaży.

Mazara del Vallo i  Campobello di Mazara

Nowoczesne kurorty turystyczne, po- łożone nad samym Morzem. Obie miejscowości oferują miejsca kąpielowe ciągnące się wzdłuż szerokiego piaszczystego wybrzeża. Nadmorska promenada z restauracjami oraz barami to idealne miejsce na wieczorne spacery wzdłuż morza i romantycznie kolacje w świetle zachodzącego słońca.

Selinunte

Starożytne miasto, usytuowane na płaskim pagórku pomiędzy dwoma zasypanymi piaskiem portami. Rejon ten przyciąga pięknymi krajobrazy, szeroką dziewicza plażą oraz położonymi niedaleko ruinami greckich świątyń.

Sycylia wschodnia

Taormina

Turystyczna miejscowość znajdująca się nad Morzem Jońskim u podnóża góry Tau- ros. Oprócz przepięknego widoku na Etnę i morze, można tu jeszcze obejrzeć staro- żytny Teatr Grecki z czasów hellenistycznych.

Taormina Mare

Miejscowość leżąca poniżej Taorminy, nad samym morzem i długimi, piaszczystymi plażami.

Letojanni

Mała, urocza miejscowość, położona zaledwie 5 km od słynnej Taorminy.

Turyści chwalą sobie tutaj liczne restauracje rybne, znajdujące się pod gołym niebem.

Giardini Naxos

Nadmorska miejscowość powstała już 735p.n.e. i założona przez Chalkidyjczyków. Słynąca nie tylko z licznych miejsc historycznych ale również z pięknych piaszczystych plaż i luksusowych hoteli.

Mascali

Turystyczna miejscowość położona w malowniczej i zielonej części Sycylii. Podczas wybuchu Etny w latach 20 zeszłego wieku, została zniszczona wraz sąsiednią wioską Cerro.

Pozzallo i Noto Marina

Miejscowości usytuowane w południowej części Sycylii leżące nad samym morzem, oferujące szerokie plaże z miękkim i najdelikatniejszym piaskiem na Sycylii.

 

?

Malta z Nestor Travel

Malta z Nestor Travel

 

Malta to nazwa państwa i jednoczesnie wyspy należącej do archipelagu położonego w samym sercu Morza Śródziemnego. Od najdawniejszych czasów o ten ważny punkt strategiczny i handlowy walczyły wszystkie liczące się potęgi morskie jak Fenicjanie, Grecy, Arabowie, Hiszpanie i Anglicy, ale najważniejszą rolę odegrali Rycerze Maltańscy Zakonu Św. Jana. Wszyscy oni pozostawili po sobie nie tylko zapis w kartkach historii, ale imponującą ilość cennych i świetnie zachowanych budowli w postaci obwarowań miejskich, fortec, świątyń, pałaców i pomników. Ciekawostką jest fakt, że na tak małej powierzchni, mieści się ogromna ilość kościołów, bo aż 365. Wiarę chrześcijańską zaszczepił mieszkańcom św. Paweł , który stał się patronem wyspy. Malta, to nie tylko stare budowle i mury obronne ale także malownicze krajobrazy, niespotykane formy skalne a przede wszystkim piękny odcień wody. Można tu popływać łódką czy jachtem wzdłuż Błękitnej Laguny podziwiając lazurową barwę morza, a wspaniałe widoki sprzyjają spacerom i rowerowym wędrówkom. Oprócz popołudniowego słońca, przejrzystego morza i licznych osobliwości Malta odróżnia się jeszcze jedną niewątpliwą zaletą, jest nią otwartość i uprzejmość mieszkańców. Maltańczycy są pogodni, a wszystkich gości przyjmują serdecznie i gościnnie…

Ś W I Ą T Y N I E M E G A L I T Y C Z N E

Tarxien – jest to największy maltański neolityczny zespół świątyń zbudowanych w IV i III tysiącleciu p.n.e. Ogromne wrażenie robią grube, dokładnie i głęboko ociosane mury. Miejsce kultu zaprojektowano w ten sposób, że tworzy kształt liścia koniczyny. Można wyróżnić pomieszczenia modlitewne, kamienne idole, ołtarze, ornamentowe nisze.

Hypogeum – najbardziej tajemnicza z megalitycznych świątyń zbudowana około 2400 roku p.n.e. Jest to podziemne cmentarzysko usytuowane 12 m poniżej dzisiejszego poziomu ulic. Sanktuarium w skale tworzy labirynt pieczr, korytarzy i licznych komór, kończący się niezwykłym okrągłym pomieszczeniem z łukowatymi ścianami. Świątynia została wpisana na listę zabytków UNESCO.

Haqar Qim – system świątyń uważanych za jedne z najstarszych na świecie. Umieszczony jest na pustym płaskowyżu południowego wybrzeża. Można tu podziwiać skomplikowane motywy dekoracyjne wykute w wapnieniu, ołtarze, komory. Nad samym morzem ponad skałami widoczne są ruiny sanktuarium Mnajdra.

Ggantija – najstarsza na ziemi wolno stojąca świątynia megalistyczna zbudowana ponad 3600 lat p.n.e. Każdy z kamiennych bloków ma ok. 6 m wysokości i waży lilka ton.

Wyspiarska republikę Malty, oprócz największej wyspy o takiej samej nazwie, tworzą także dwie kolejne zamieszkane wyspy Gozo i Comino oraz kilka skalistych wysepek, które w swoisty sposób są dopełnieniem tego wyspiarskiego państwa.

Malta, leżąca między Europą i Afryką, geograficznie prawie w samym sercu Morza Śródziemnego, nie bez powodu została już przez Homera nazwana pępkiem morza.

Z powodu swojego strategicznego położenia i dzięki wyjątkowemu, głębokiemu portowi stolicy Valletty, Malta od niepamiętnych czasów przyciągała władców różnych krajów, którzy poprzez jej zajęcie pragnęli zdobyć władanie nad Morzem Śródziemnym

Malta leży tylko około 90 km na południe od Sycylii i 290 km na północ od wybrzeży Afryki. Całkowity obszar wyspiarskiej republiki wynosi 316 km2. Z tego wyspa Malta 243 km2, Gozo 67 km2 i Comino 2,7 km2. Malta ma długość ok. 27 km, a najszersze miejsce na wyspie liczy 14,5 km.

Na Malcie nie ma rzek ani gór. Dla krajobrazu wyspy typowe są pola leżące u podnóży wzniesień, oddzielone kamiennymi murkami. Skaliste wybrzeże Malty jest urozmaicone przez liczne porty, zatoki i piaszczyste plaże.

Wyspy maltańskie są bardzo ubogie jeżeli chodzi o dzikie zwierzęta. Nie żyją tu także żadne zwierzęta jadowite. Największymi ssakami na Malcie są królik i jeż. Sporo występuje tu jaszczurek, gekonów, które chodzą po ścianach domów. Wiosną można tu ujrzeć ptaki przelotne. Jednak tylko około tuzina rodzajów ptaków żyje na stałe na wyspach Malta i Gozo. Rzeczywistym rajem dla ptaków przelotnych jest maleńka, niezamieszkała wyspa Filfla. Kozy, owce i krowy widać na łąkach bardzo rzadko.

Świat roślinny nie jest zbyt urozmaicony. Wyspę w większości porósł macchie, w którym kwitnie tymian, rozmaryn, mastika i różne zioła. Wiosną wyspa pokrywa się kolorowymi kwiatami różnych rodzajów roślin polnych. Nazwy miejscowości jak np.: Zebbug lub Zjetun zdradzają, że na wyspie kiedyś były także bujne gaje oliwne. Te musiały jednak ustąpić miejsca rozległym plantacjom bawełny, które zakładano tu w przeszłości. Nowe gaje oliwne były wysadzane tylko w bardzo ograniczonym stopniu. Pojawiają się tu sosny, pomarańcze, cytryny, grapefruity, mandarynki, figi. Zbierany jest też chleb świętojański.

LUDNOŚĆ

Archipelag ma 380.000 tys. ludności, z których zaledwie 35.000 tys. nie zamieszkuje na Malcie. Stolica skupia około 19.000 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę powierzchnię tego państwa, wyspy Maltańskie można zaliczyć do najgęściej zaludnionych państw w Europie. Przeważająca religią na Malcie jest wyznanie Rzymsko – Katolickie, co można zauważyć na każdym kroku podziwiając wspaniałe katedry i kościoły – powód do dumy każdego miasta i wioski.

Maltańczycy posiadają rysy śródziemnomorskie i widać u nich wpływy północno afrykańskie. Są przyjaźni i gościnni, bardzo lubią turystów. Przyjmują ich jako naturalną część składową życia kraju. Rytm swego życia dostosowują do rytmu sezonów turystycznych. Turystyka jest podstawowym źródłem dochodu Malty. Maltańczycy mają duży szacunek do tradycji. Przejawia się to na przykład

u maltańskich rybaków, którzy do dnia dzisiejszego czczą jedną z pierwotnych tradycji fenickich. Każdą z wielokolorowych łódek rybackich zwanych luzzus, które okalają porty całego kraju, ozdabiają i przede wszystkim chronią przed niebezpieczeństwem oczy boga Ozyrysa ghajn.

KLIMAT

Na Malcie przez cały rok panuje łagodny klimat z niewielkimi opadami, które mają miejsce zazwyczaj między październikiem

a lutym. Lata są gorące. W lipcu i sierpniu temperatury przekraczają 30ºC.

PLAŻE

PARADISE BAY (Malta) – niedaleko miejscowości CIRKEWWA. Plaża jest piaszczysta, ale nieduża i nim dotrzemy do niej schodami w dół z klifowego tarasu możemy w pełni ocenić jej urok.

MELLIEHA BAY (Malta) – jest najdłuższą piaszczystą plażą na wyspie i rozciąga się na przestrzeni 1,5 km. Cechą, która zapewnia jej popularność wśród rodzin z dziećmi jest brak dużych spadków głębokości i rozległość miejsc dogodnych do kąpieli

GOLDEN BAY (Malta) – jak sama nazwa wskazuje jest to plaża znajdująca się w Złotej Zatoce na północno-zachodnim wybrzeżu. Najpiękniejsza piaszczysta plaża na wyspie. Jest bardzo popularna wśród turystów i młodzieży.

GHAJN TUFFIEHA BAY (Malta) – również na wybrzeżu północno-zachodnim. Jest nieco mniejsza niż Golden Bay, ale ciekawsza krajobrazowo. Dostępna po przejściu schodami z położonego wyżej parkingu.

GNEINA BAY (Malta) – dostęp do piaszczystej części tej plaży jest łatwy i dlatego jest preferowana przez rodziny z dziećmi. Nie ma przeszkód aby spacerować wzdłuż utwardzonego brzegu i podziwiać zmieniające się widoki.

QAWRA / BUGIBBA COAST (Malta) – wybrzeże począwszy od miejscowości Qawra i Bugibba do zatoki St. Paul’s Bay jest skaliste, ale posiada łatwy dostęp do miejsc odpowiednich na pływanie i plażowanie. Istnieje kategoria turystów, którzy bardziej cenią sobie te miejsca ze względu na idealnie czystą wodę i bardziej higieniczne warunki zażywania kąpieli słonecznych na skalnych półkach. Dodatkowym atutem będą tu liczne „lido” i plaże klubowe, należące do hoteli, gdzie za odpłatnością można korzystać z pełnej gamy usług i sportów wodnych.

RAMLA BAY (Gozo) – plaża usytuowana w północno-wschodniej części wyspy. Wyróżnia się wyjątkowym, czerwonawym odcieniem piasku. Ponadto jest największa na wyspie Gozo i niepowtarzalna widokowo

SAN BLAS BAY (Gozo) – w sąsiedztwie Ramla Bay. Zatoczka jest niewielka i mało uczęszczana. Dostępna wąwozem, który prowadzi z miejscowości Nadur.

Malta Nurkowanie

Malta Nurkowanie

Zaczynam przygodę z nurkowaniem – kurs OWD

Zapraszamy na kurs OWD (Open Water Diver) do naszej bazy nurkowej na wyspie Gozo (Malta). To najpiękniejsze miejsce nurkowe w całej Europie idealne na rozpoczęcie Waszej podwodnej przygody.

Naukę nurkowania może rozpocząć każdy kto:

ukończył co 10 lat. Dla kursantów w wieku 10-14 lat realizujemy szkolenie Junior OWD (nurkowanie tylko pod opieką dorosłego, z ograniczeniem głębokości do 12m). Dla osób od 14 do 18 roku życia prowadzimy standardowy kurs OWD za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

potrafi się wykazać umiejętnością przepłynięcia 200m oraz utrzymania się pionowo w wodzie przez ok. 10 minut

nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych wykluczających nurkowanie

Koszt kursu OWD/ Junior OWD
Kurs standardowy (grupa 3-6 osób): 450€
Kurs indywidualny (1-2 osoby): 500€

Cena kursu zawiera:

Szkolenie teoretyczne i praktyczne

Dostęp do elektronicznej platformy edukacyjnej w języku polskim i logbooka SSI

4 zajęcia w wodach basenopodobnych (płytkich) lub basenie* oraz 5 nurkowań na wodach otwartych

Egzamin teoretyczny w formie testu i certyfikat (licencję nurkową)

Kompletny sprzęt nurkowy na czas trwania kursu wraz z butlami i powietrzem

Dojazd na miejsca nurkowe z naszej bazy

Opiekę doświadczonego instruktora (szkolenie w językach: polski, angielski, rosyjski)

Ubezpieczenie nurkowe

*możliwości przeprowadzenia zajęć basenowych w Warszawie lub Lublinie przed przylotem do bazy na Gozo jest dodatkowo płatna.

W cenę kursu nie jest wliczony przelot, zakwaterowanie oraz transfer z lotniska na Malcie, a także wyżywienie podczas pobytu. Jeśli jesteście zainteresowani kompleksową ofertą uwzględniającą powyższe rzeczy – zapraszamy do kontaktu, posiadamy własną bazę noclegową oraz atrakcyjną ofertę przelotów i transferów.

Do kursu możecie zacząć przygotowywać się przed przylotem. Aby uzyskać dostęp do materiałów szkoleniowych należy:

Na stronie www.divessi.com założyć swój profil. Można też pobrać aplikacje MySSI – daje ona wygodny dostęp do materiałów oraz logbooka.

Podczas tworzenia profilu musicie wybrać miejsce szkolenia, w przypadku naszego centrum będzie to MALTA oraz bazę nurkową: MFN1303 Marsalforn, Gozo -> Family Diving Gozo Ltd.

Ostatni krok to wybór kursu – zaczynając przygodę z nurkowaniem wybieracie kurs OWD (Open Water Diver). Od tego momentu macie dostęp do pierwszych trzech modułów teorii.

Po opłaceniu kursu otrzymujecie pełen dostęp do wszystkich modułów i testów, aktywowane zostaje także pełne ubezpieczenie nurkowe jakim jesteście objęcie podczas trwania całego szkolenia.

Pakiety nurkowe 
Standardowy pakiet nurkowy oferowany w naszej bazie zawiera:

1. Butlę z powietrzem na każde nurkowanie
2. Ołów
3. Dojazd na miejsce nurkowe
4. Opiekę przewodnika
Pojedyncze nurkowanie bez pakietu 40 €/osobę
Pojedyncze nurkowanie bez pakietu w naszym sprzęcie 50 €/osobę
Pakiet 2 dni/4 nurkowania 120 €/osobę
Pakiet nurkowy 3 dni/6 nurkowań 180 €/osobę
Pakiet nurkowy 5 dni/10 nurkowań do 5 osób 250 €/osobę
Jedno nurkowanie dodatkowo do pakietu do 5 osób 25€
Pakiet nurkowy 5 dni/10 nurkowań dla grup powyżej 5 osób Wycena indywidualna
Nurkowanie z tuńczykami (min. 6 osób) 60 €/osobę
Nocne nurkowanie (możliwość wykorzystania nurkowania z pakietu) 40 €/osobę
Wynajęcie drugiej butli na nurkowanie 5 €
Dopłata do każdego nurkowania z łodzi 15 €/osobę

Gazy
Tlen 0,007 € za litr gazu. Min. 10€ /butlę (mieszanka)
Hel 0,05 € za litr gazu
Wynajęcie twinset 15 €/ dzień
Wynajęcie uprzęży do steaga 2 €/dzień

Kursy i szkolenia
Prowadzimy szkolenia nurkowe w pełnym zakresie w systemie szkoleń federacji SSI, PSAI, PADI. W trakcie
szkoleń zapewniamy cały potrzebny do tego sprzęt. W cenie są także materiały i licencja. Przy kursie OWD
dodatkowo jest ubezpieczenie. W przypadku pozostałych kursów konieczne jest dokupienie ubezpieczenia
ale tym możemy zająć się w bazie.
Kurs OWD/P1 450€ lub 500€ Kurs indywidualny
Kurs AOWD/P2 (5 nurkowań) 300€
Kurs Deep Diver (3 nurkowania 2 dni) 200 €
Kurs Wreck/Night/Nitrox (2 nurkowania) 140€
Kurs XR Nitrox (4 nurkowania, stage) 400€

Wypożyczalnia
Jeżeli nie posiadacie własnego sprzętu lub jest niekompletny, mamy w swojej ofercie możliwość
wypożyczenia wszystkich niezbędnych elementów na czas pobytu na Gozo.
Pianka krótka 5 €/dzień
Pianka długa 5mm 5 €/dzień
Kaptur 2 €/dzień
Maska + fajka 5 €/dzień
Płetwy kaloszowe 5 €/dzień
Płetwy paskowe 5 €/dzień
Komputer nurkowy 5 €/dzień
Automat oddechowy (1 i 2 stopień, manometr) 5 €/dzień
Jacket 5 €/dzień
Buty 5 €/dzień
Latarka 5 €/dzień
Komplet sprzętu na 5 dni 100 €
W przypadku zniszczenia wypożyczonego sprzętu lub jego zagubienia – wynajmujacy pokrywa
koszt zakupu nowego.

Zasady nurkowania w Family Diving Gozo( Baza nurkowa z którą pracuje Nestor Travel ) 

1. Chęć nurkowania i zapotrzebowanie na sprzęt prosimy zgłaszać minimum dzień wcześniej przed
planowanym nurkowaniem.
2. Podczas trwania wypraw nurkowych licencje nurkowe pozostają w bazie.
3. W trosce o Wasze bezpieczeństwo, mamy w bazie profesjonalny alkomat, który w razie naszych
lub Waszych wątpliwości, rozstrzygnie możliwość nurkowania w danej chwili. Osoby nietrzeźwe
nie będą dopuszczone do zajęć. Odmowa poddania się testowi jest jednoznaczna z wykluczeniem z
nurkowania oraz brakiem zwrotu pieniędzy za dane nurkowanie.*
4. Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek schorzenia wykluczające Was z nurkowania lub ukończyliście
60 rok życia, a mimo to chcecie nurkować potrzebna będzie pisemna zgoda lekarza w języku
angielskim. Jeśli ktoś takiej zgody nie posiada, a chce nurkować możemy zorganizować wizytę u
miejscowego specjalisty – koszt badania i uzyskania zaświadczenia 50€.
5. Za zamówione kursy/usługi/pakiety opłatę pobieramy z góry, najpóźniej w dniu rejestracji
nurka. Wszelkie dodatkowe usługi płatne są na koniec nurkowań.
6. Osoby towarzyszące mają możliwość jazdy z nami na nurkowisko. Opłata 5 euro/os w dwie
strony.**
* Uwaga! Nie robimy zwrotów za niewykorzystane nurkowania z woli lub winy Klienta, np.:
niedyspozycyjność poalkoholowa.

** zapotrzebowanie na miejsce w aucie, zgłaszamy z jednodniowym wyprzedzeniem, w przypadku
kompletu nurków, nie ma opcji zabrania osób towarzyszących.
Ubezpieczenie
Warunkiem nurkowania w naszej bazie jest posiadanie ważnej licencji oraz ubezpieczenia NNW z  rozszerzeniem o akcję ratunkową i koszty leczenia dla nurków.

Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia na miejscu, ale warto pamiętać że działa ono dopiero od dnia następnego.

 

Oferta możliwa do realizacji z dowolnym hotelem z oferty Nestor  Travel  wybieramy Hotel a następnie dodajemy kurs lub same nurkowanie!

Oferta dla grup wyślij zapytanie na m@nestor.pl 

Sardynia z Nestor Travel

Sardynia z Nestor Travel

 

Sardynia

„PERŁA MORZA ŚRÓDZIEMNEGO”

SARDYNIA: O powierzchni 24 090 km. kw., to druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Ś śródziemnym (po nieco większej Sycylii). Liczy zaledwie 1,6 mln. mieszkańców , co oznacza wyraźnie mniejsza gęstość zaludnienia aniżeli w innych regionach Włoch. Obok stołecznej aglomeracji Cagliari, gdzie mieszka prawie 30% całej ludności wyspy i żyznej równiny Campidano, rozciągającej się miedzy Cagliari a Oristanto, na wyspie dominują prawie bezludne regiony górskie. Gospodarczą pomyślność wyspy zapewnia rozwijająca się od 40 lat międzynarodowa turystyka , a także…ogromne stada kóz i owiec , jak w czasach napływu pierwszych osadników. Górnictwo i tradycyjne rolnictwo popadają natomiast w coraz głębszy kryzys, a „katedry na pustyni”, czyli wielkie projekty przemysłowe oparte na chemii i rafinacji ropy naftowej, zakończyły się fiaskiem.

MAŁY KONTYNENT

Pierwsze spotkanie z Sardynia następuje przeważnie o szarym świcie . Powiewy wiatru od lądu, od ciemnych masywów górskich, skalnych cypli i raf, przynoszą zapach makii, aromat tymianku, mirtu, rozmarynu i innych wonnych ziół Sardynii. Wstaje dzień. Słońce zalewa ląd i morze, zrazu jeszcze kładą się długie cienie , ale nocny chłód szybko mija robi się coraz cieplej, góry nabierają wyraźnych konturów. Sardynia to zachwycające uniwersum wielobarwnych skał: w przepiękne kompozycje układają się czerwień, zieleń, czerń, biel, fiolet, róż, srebro i wszelkie możliwe odcienie szarości.
Chi venit da’e su mare furat – kto przybywa od mórz, ten jest złodziejem. Przez całe wieki na wybrzeżu Sardynii lądowali żadni podboju obcy zdobywcy, których kusiły, kryjące się wśród skał bogactwa: srebra, miedz, ołów, i złoto. Żagle na horyzoncie nieodmiennie budziły lęk. Sardyńczycy wycofywali się więc coraz głębiej w góry. Rejony przybrzeżne zaś, urodzajne równiny i regiony górnicze przechodziły w ręce Kartaginczyków, Rzymian, Bizantyńczyków, Pizańczyków, Genueńczyków, Hiszpanów i wreszcie Włochów z kontynentu.

DLACZEGO SARDYNIA???

Jest to ziemski raj, bogaty w dyskretne i odludne miejsca i wielkie przestrzenie zapierające dech w piersiach. Nie przypadkiem wybrały je sobie jako swoje tereny niektóre z fantastycznych zwierząt; foka mniszka, muflony, dzikie kozy, różowe stada fenicotterow, które wybrały ta wyspę jako miejsce zimowania i rozmnażania się.
Natura na Sardynii dominuje wszędzie. Pól miliona hektarów naturalnego rezerwatu czyni wyspę jednym z najbardziej chronionych miejsc w rejonie Morza Śródziemnego.
Na całym liczącym 1.800 km wybrzeżu nie ma kłopotów z wyborem miejsca na którejś z setek plaż z czysta, szmaragdowa woda i srebrnobiałym piaskiem, niedostępne zatoczki gdzie można dojechać tylko droga wodna, skaliste wybrzeża, małe wysepki na tle dziewiczej przyrody.

W każdej porze Sardynia jest jednym wielkim żyjącym muzeum etnograficznym.

W miastach, wioskach, sanktuariach i małych kościołach wiejskich celebruje się w ciągu roku ponad tysiąc odpustów, autentycznych świat ludowych, których ryty święte i pogańskie oraz ziemskie przyjemności (wspólne ucztowanie), łącza się w jeden spektakl rozweselany przez tradycyjne tańce i śpiewy.
Karnawal w Mamojadzie, Sartilia w Oristano, Cavalcata i Candelieri w Sassari, odpust s.Efisio 1 maja w Cagliari to tylko niektóre z wielkich tradycji.
Sardynia szczyci się swoimi strojami ludowymi, które są naprawdę piękne, każda wioska ma inny strój, aby poznać wszystkie z nich wystarczy uczestniczyć na odpuście Sw.Efisio w Cagliari. Wspaniała uroczystość, w której uczestniczy cala Sardynia, mężczyźni, kobiety, starzy, młodzi i dzieci paradują w dawnych strojach, niektórzy konno, inni na wozach, inny bo

AUTONOMIA
Wzdłuż drogi szybkiego ruchu przyciąga wzrok hasło : A foras sos Italianos- Włosi wynoście się!! Nie dochodzi jednak do tak gorących scen, jak na sąsiedniej Korsyce, frustracja spowodowana rzymską zwierzchnością jak dotąd rozładowuje się bez przemocy. Na razie przemawiają grafitti, nie bomby.
Sardyńczycy nie domagają się niepodległości- żądają tylko takich samych praw, jakim cieszą się mieszkańcy północnowłoskiego regionu Trydent Górna Adyga: chca własnego szkolnictwa i kultury, decydowanie o finansach i prawa do odrębnego języka. Głos regionalnego rządu w Cagliari nie liczył się zbytnio ani kiedy na wyspę wprowadzoną wieli przemysł mało przyjazny dla środowiska, ani gdy wytoczono ogromne zamknięte tereny wojskowe, które zmieniły Sardynię w naszpikowaną elektroniką i uzbrojeniem ” niezatapialny lotniskowiec”. Mimo to nikt nie myśli o niepodległym państwie , które z pewnością nie miałoby szans na przetrwanie.

JĘZYK
Donzi populu tenet su derittu a faeddare sa sua limba- każdy naród ma prawo mówić własnym językiem. Tymczasem sardyński nie jest ani przedmiotem nauczania w szkole, ani językiem urzędowym. Panujący na Sardynii obcy władcy z językiem miejscowej ludności prawie zawsze obchodzili się źle. Pod rządami Hiszpanów za posługiwanie się mową sardyńską przez pewien czas groziła nawet kara śmierci. Na wsi po dzień większość dzieci najpierw uczy się w domu mówić po sardyńsku , a dopiero potem, z telewizji i w szkole, po włosku. Rozmawiając z obcymi, sardyńczycy olśniewają wzorową, literacka wręcz mową Dantego, jaką rzadko słyszy się na kontynencie. Między sobą zaś zwłaszcza jeśli nie słyszy nikt obcy, mówią po swojemu. W wyniku trwającej przez wiele wieków izolacji oraz braku dróg ukształtowało się wiele dialektów, znacznie różniących się jeden od drugiego. Często nawet mieszkańcy dwóch sąsiednich wsi mogą się porozumieć tylko w obcym dla nich języku włoskim. Sardyński jest odrębnym językiem romańskim. Pod względem słownictwa, gramatyki i zwłaszcza wymowy bardziej zbliżony jest do łaciny niż do języka włoskiego , hiszpańskiego czy francuskiego.

MORZE

Wybrzeże Sardynii mierzy 1870 km. Długości. W prawdzie z tego parę kilometrów jest całkowicie niedostępna z powodu ostro opadających ku morzu stromizm, jednakże większa część to plaże, niejednokrotnie zupełnie bezludne- niekiedy bezkresne pasy piasku, innym razem małe zatoczki wciśnięte między przybrzeżne skalne rafy i kamieniste cyple, wysuwające się daleko w morze. Nie licząc kilku niewielkich, zanieczyszczonych odcinków wokół wielkich portów i rejonów przemysłowych(zwłaszcza między Cagliari a Sarroch, w Portovesme i Porto Torres) morze jest czyste. A ponieważ na wybrzeżu prawie nie ma większych miejscowości, liczne plaże otacza jedynie dziewicza przyroda. Na północy i zachodzie brzeg morski jest narażony na silne wiatry. Kierunek wiatru wskazują pochyłe drzewa, z daleka sprawiające wrażenie powiewających proporców, oraz płaska jak gdyby przystrzyżona przybrzeżna makia. Wybrzeże wschodnie i południowe jest znacznie spokojniejsze, choć i tu niekiedy mocno wieje. Sezon kąpielowy zaczyna się w maju, ale zahartowani amatorzy fal kąpią się już w kwietniu, poza tym w zacisznych zatokach po południu woda robi się ciepła o 2-3 tygodnie wcześniej. Przyjemna temperatura wody utrzymuje się do października ,a w cieplejsze lata jeszcze w pełni listopada może mieć 18 st. C.

KOREK
Prawie cała włoska produkcja korka pochodzi z Sardynii, a jej lwia cześć z Gallury. Korę dębów korkowych można obierać tylko co dziewięć lat. Potem pnie drzew lśnią czerwono, dopóki nie okryją się nową warstwą korka.

WODA
Trwająca miesiącami susza, kiedy na wile lat znikają źródła i jałowieją pastwiska , należy obok pożarów lasów i makii plag Sardynii. W miejscowościach plażowych prawie się już tego nie zauważa, woda rzadko kiedy przestaje tu płynąć z kranu, jednakże jej oszczędzanie jest tutaj jednym z głównych przykazań. W miastach i wielu wioskach w głębi Sardynii latem i jesienią woda płynie tylko przez kilka godzin dziennie. W rejonach górskich i leśnych źródła często są oblegane przez ludzi z kanistrami i wielkimi butlami w plecionkach, jako, że świeża woda źródlana smakuje zupełnie inaczej niż chlorowana z kranu.

PTAKI

Sardynia jest prawdziwym ptasim rajem. Dzika przyroda, wielkie laguny, oddzielone od morza mierzeją i niedostępne wąwozy zapewniają im unikalną przestrzeń życiową. W płytkiej wodzie jezior na wybrzeżu brodzą setki różnobarwnych flamingów, wyławiających z wody glony i drobne zwierzątka, podczas gdy czaple , kormorany i warzęchy polują na ryby. W okresie kwitnienia makii przejściowo przebywają jasnobłękitne żołny w olbrzymich niekiedy chmurach. Ze względu na śliczne upierzenie stały się symbolem często wykorzystywanym przez sardyńska reklamę turystyczną. W okolicach gdzie pasą się woły , nierzadko spotkać można dudka , chociaż od dawna znacznie częściej spotyka się wronę szarą.

ŚWIĘTA I FESTIWALE
Sardyńczycy uwielbiają swoje święta i festyny, toteż często uroczystości ciągną się przez cały tydzień. Miejscowi wkładają wówczas wspaniałe tradycyjne stroje, tańczą, jedzą i piją nieprawdopodobnie dużo. Kto przybywa w tym czasie, musi podporządkować się przykazaniu gościnności. Stare tradycje sardyńskie-od procesji w strojach regionalnych do dzikich kawalkad i konkursów poezji sardyńskiej, lub tchnących powagą procesji pokutniczych na Wielkanoc-przetrwały nie tylko na wsi.

Święta państwowe :

1 stycznia- Nowy Rok
6 stycznia- Trzech Króli; Poniedziałek Wielkanocny
25 kwietnia- rocznica wyzwolenia od faszyzmu
1 maja- Dzień Pracy
15 sierpnia- Wniebowzięcie NMP (Ferragosto)
1 listopada- Wszystkich Świętych
8 grudnia- Wszystkich Świętych
8 grudnia- Niepokalane Poczęcie NMP
25 grudnia- Boże Narodzenie
2 grudnia- Św. Szczepana

Święta Religijne
Luty i marzec

Carnevale-w Barbagii dzikie popisy przebierańców w przerażających maskach; np. w Mamoiadzie i Ottanie przedstawiają walkę człowieka z siłami natury i przepędzanie zimy. W okolicy Orisanto w okresie karnawału odbywa się Sartiglia, festiwal pstrokato przystrojonych jeźdźców od kilku lat powtarzany też w lecie. Jeźdźcy w białych maskach muszą w galopie trafić szpadą w żelazną gwiadę.

Marzec i kwiecień

Maj
Od 1 do 5 maja w procesjach z kościoła Sant’Efisio w Cagliari do miejscowości Pula, biorą udział tysiące wiernych z całej Sardynii, ubranych w tradycyjne stroje, a także wiele odświętnych pojazdów i jeźdźców 1-10 maja: na San Francesko w Luli przybywa konno wielu mieszkańców Nuoro. W czasie dziesięciodniowego festynu jedzenie i picie jest fundowane z datków i nie szczędzi się go żadnemu przybyszowi. Przedostatnia niedziela maja: cavalcata sarda na Sassari po Sant’Efisio największa rewia strojów regionalnych na Sardynii.

Czerwiec
Początek czerwca Sardynia Cup na Costa Smeralda- międzynarodowe regaty żeglarskie.

Lipiec
6 i 7 lipca : ardia- szalona jazda na złamanie karku wokół wiejskiego kościółka Sant’Antine w Sedilo, na które ściągają setki jeźdźców i tysiące widzów.

Sierpień
Pielgrzymki maryjne : w połowie sierpnia i we wrześniu odbywają się wielkie pielgrzymki do kościółków stojących daleko na górskim odludziu. Przybyli pielgrzymi zatrzymują w kamiennych domkach wokół kościoła, rozbijają namioty , budują szałasy i zaczyna się wielodniowe świętowanie.
15 sierpnia-Wniebowzięcie NMP, we Włoszech noszące nazwę Ferragosto i obchodzone uroczyście w całym kraju. We wszystkich wioskach w Barbargii urządza się festyny w strojach regionalnych. W Sassari i w pobliskim Nulvi odbywają się procesje candelieri ze świecami wielometrowej wysokości . zaczynają się wieczorem 14 sierpnia . w Bosie Santa Maria del Mare, procesie tradycyjnie przystrojonych łodzi paradują przed miastem na rzece aż do jej ujścia. W przedostatnia sobotę i niedzielę na Monte Ortobene niedaleko Nuoro obchodzi się Festa del Redentore. Na uroczystości pod posągiem Chrystusa na szczyt góry przybywają Sardyńczycy z całej środkowej części wyspy w okazałaych, barwnych ubiorach regionalnych.

SPORT

To świetna wyspa dla wielbicieli żeglarstwa, katamaranów, wind i kite surfingu. Najlepsze sporty dla deskarzy to na północy- Porto Pollo, dobre warunki do pływania są również na zachodnim wybrzeżu w okolicy Oristano Funtana Meiga i na poludniu w Villasimius oraz miejscowości Chia.
Jeśli kochacie sport to znajdziecie tu naprawdę wszystko; wędkarstwo, kajakarstwo, wspinaczki, wycieczki rowerowe, tenis, jazdę konna, piekne pola golfowe, takie jak; na południu IS Molas, na zachodzie IS Arenas i na północy Pevero Golf Club na wybrzeżu Costa Smeralda.
Pasjonatom nurkowania dno morskie oferuje raj stworzony z jaskiń, wraków, bogactwa fauny i flory.

BANKI/WALUTA
Otwarte od poniedziałku do piątku zazwyczaj w godzinach 08.35 –13.20 i 15.00-16.00. Waluta obowiązująca na Sardynii jest euro. Wymiana polskiej waluty nie niemożliwa. Większość sklepów i restauracji akceptuje karty kredytowe. Należy jednak wziąć pod uwagę jak i gdzie chcecie spędzić wakacje. W małych miejscowościach lepiej być przygotowanym na opłatę gotówka.

POCZTA/TELEFONY
Czynna w godzinach 8.30-13.30;
znaczki można kupić w urzędzie pocztowym lub w kioskach
„Tabacchi”.
Aby zadzwonić do Polski należy wykręcić numer 0048, potem numer kierunkowy wybranego miasta i numer abonenta.
SOS DLA TURYSTY

112 Carabinieri – Żandarmeria
113 Polizia – Policja
115 Vigili del fuoco – Straż Pożarna
118 Soccorso medico – Pomoc medyczna
CENY
Ceny za żywność są bardzo rożne, najbardziej ekonomiczne zakupy można zrobić w dużych supermerkatach, zależy tez od okolic (na północy są dużo droższe).
Nie ma ceny umownej, cena może różnic się bardzo, od baru do baru w zależności od ulicy, czy miasteczka. W każdym barze powinien być wystawiony cennik przy kasie, przed wypiciem kawy czasem warto sprawdzić cenę.
Sardynia jest droga, ale to tylko zależy od nas jak chcemy spędzić wakacje i za ile.

Dobra pizza z piwem lub innym napojem zjedzona w pizzerni może kosztować 10-15 euro(cena pizzy na wynos około 5 euro), w dobrej restauracji można zjeść za koło 30 euro nie biorąc pod uwagę wina z karty, tylko wino domowego (wino tzw. wino di casa). Jest bardzo smaczne, może być czerwone lub białe.
Nie ma tradycji zostawiania napiwków, wliczone są już w rachunek, ale na pewno są mile widziane.
Jeśli macie ochotę na obiad lub kolacje tradycjonalna sardyńska to najlepiej zamówić w agrituryzmie i wtedy obowiązkowy jest duży apetyt. Czy zjesz czy nie, płacisz najmniej 20 euro na osobę za obiad, jeśli zamówicie pieczonego prosiaczka kosztuje więcej, około 30 euro. Obiady w agrituryzmie są naprawdę obfite. W agrituryzmie nie można wybrać dań, wszyscy jędza to samo.

GASTRONOMIA
Kuchnia sardyńska jest bardzo różnorodna i smakowita. Na Sardynii każda wioska ma swoja kulinarna specjalność; pieczone Jagnie czy prosie, tysiące specjalności z ryb, aragosta, owoce morza, sery, karczochy, ciasta, różnorodne gatunki chleba. Typowym rodzajem chleba sardyńskiego jest „pane carasau” lub „carta da musica”. są to cieniutkie wysuszone placuszki – bardzo smaczny, oryginalny chleb pasterski.
W miasteczku Bosa produkuje się typowe deserowe wino „Malvasia”. Na Sardynii produkuje się wspaniale sery, oliwki, olej extra vergine i wspaniale wino, typowy likier z jałowca tzw. Mirto,(bialy lub czerwony) bardzo smaczny, wódkę z winogrona tzw. Filu e Ferru.

 

Costa Rica

Costa Rica

Kostaryka

Idealny kierunek  dla miłośników przyrody, ekoturystyki i ekstremalnej przygody; jak również dla tych, którzy szukają bardziej konserwatywnych emocji lub po prostu odpoczywają w wyjątkowym otoczeniu otoczonym ciszą i spokojem, ukołysanym szumem natury.

Informacje ogólne

Wymagania wstępne: Dla obywateli Polskich  wymagany jest  jedynie ważny paszport

Podróżni innych narodowości będą ostatecznie wymagać wizy, aby wejść do Kostaryki.

Powierzchnia: 51100 kilometrów kwadratowych

Stolica : San Jose

Klimat: 22 ºC Średnia w ciągu roku.

Pora deszczowa: od maja do października

Pora sucha: od listopada do kwietnia.

Elewacja: Max. 3821 MSNM.

Lokalizacja: 10ºN na północ od Ekwadoru

Liczba mieszkańców: 4,900,000 mieszkańców

Waluta: COLON można też płacić w dolarach  us

Podatki i wskazówki: Hotele pobierają 13% podatku od sprzedaży. W restauracjach 10% całkowitego rachunku jest pobierane za napiwki.

25% terytorium jest przeznaczone na Parki Narodowe i obszary chronione.

Kostaryka jest krajem neutralnym

Nie ma armii: więcej budżetu rządowego przeznacza się na zdrowie i edukację.

Język urzędowy: hiszpański

97% umiejętność czytania i pisania

Niska przestępczość

Woda pitna na terenie całego kraju

Nie ma obecności malarii

5% gatunków planety jest obecnych na terytorium

Wiele ekosystemów i mikroklimatów

Ponad 1100 kilometrów linii brzegowej

Lotniska

Międzynarodowe:

Lotnisko Juan Santamaría. 20 minut od stolicy, San Jose.

Linie lotnicze: American Airlines, Continental Airlines, Delta Airlines, United Airlines, TACA, Meksykańska, Iberia, Air Canada.

Lotnisko im. Daniela Odubera.

1
z   1